Ar šunys atsimena?

Ar šunys atsimena?

 

Ar šunys turi atmintį? Arba, kai ieškai ne ten, kur reikia.

Pastarosiomis dienomis susidūriau su keistu teiginiu – kad šunims kažkas negerai su atmintimi. Pasitikslinus paaiškėjo, kad šunys neturi chronologinės atminties (suglumau tiek, kad sėdau prie „google“, pagalvojus, kad gal blogai suprantu šį žodžių junginį).

Kitaip sakant, jie nesiorientuoja laike. Kaip pavyzdys argumentui pagrįsti buvo pateikta situacija, kad šunys nusiaubia namus, net jei buvo už tai baudžiami. Ir padaryta išvada, kad šunys nesugeba susieti šeimininko reakcijos ir savo veiksmų. Taigi, chronologinės atminties (kas bebūtų turėta omeny) jie neturi.

Ar tikrai kalta atmintis?

Bėda ta, kad atmintis čia niekuo dėta. Beje, jei jau mąstyti vadovaujantis ta pačia schema, tai ir mes, žmonės, kenčiam nuo labai rimto atminties stygiaus. Kiek žmonių yra smaližiavę, nors žinojo, kad sustorės? Nesimankštinę, nors žinojo, kad skaudės sąnarius ir jausis blogai dėl to? Buvo neištikimi sutuoktiniui, nors atsiminė, kad praeitas kartas vos nesibaigė skyrybomis? Viršijo greitį, nors jau buvo už tai bausti? Vartojo narkotikus, alkoholį ir t.t., nors puikiai suvokė pasekmes, ir ne kartą buvo dėl jų nukentėję? Ryžosi padaryti nusikaltimą, nors žinojo, kad ir vėl „sės“? Tęsti būtų galima be galo.

Taigi, kai jūs kemšat pyragaitį, nors prieš mėnesį (ar nuo vakar) buvot nusprendę laikytis dietos, atmintis niekur nedingsta. Tiesiog suaktyvėja tam tikros smegenų sritys, sukeliančios labai stiprų potraukį padaryti tam tikrą veiksmą. Jei esate labai valingas žmogus, tuo pačiu metu suaktyvės ir kita sritis, nulemianti susivaldymą. Jūsų elgesys priklausys nuo to, kuri sritis nugalės.

Viena maža pastaba – įkalinimo įstaigose ir priklausomybių centruose – galybė žmonių, kurie nepajėgūs sukontroliuoti šių potraukių. Tai ko jūs norit iš šuns?

Priminsiu, kad manoma, jog šuns psichika – kaip dviejų-ketverių metų vaiko. O kas dirbot su tokio amžiaus vaikais (arba jų turite), patys žinot, kaip ten su valia ir atsilaikymu pagundoms šitame amžiaus tarpsnyje būna. Gera žinia ta, kad valią galima ugdyti, pasirinkus tinkamą motyvaciją.

„Nepyk, čia taip kažkaip išėjo.“

 

Kas dar?

Potraukį tam tikram veiksmui gali intensyvinti ar slopinti tam tikros aplinkybės (daugelis mūsų susinervinę norim ko nors saldaus, parūkyti, išgerti ir pan.). Tos pačios taisyklės galioja ir šuniui. Tik jis vietoj cigaretės pasirinks sugraužti guolį ar įsilaužti į spintą su maistu. Patenkinus šuns poreikius – užtikrinus tinkamą fizinį ir intelektualinį krūvį, saugumo jausmą ir t.t., sukontroliuoti impulsus gyvūnui bus lengviau.

Tai paaiškina ir tai, kodėl rėkimas ar šuns baudimas grįžus iš darbo ir radus nusiaubtus namus nepadeda – vargu ar šie dalykai buvo jūsų šuns poreikių sąraše.

Publikuoti ar kitaip platinti straipsnyje pateiktą medžiagą galima tik naudojant nuorodą į šį puslapį.

Komentarai

komentarai