Balanso treniruotės

Balanso treniruotės

Artėjant varžybų sezonui (o kartu ir šylant orui) vis dažniau čiumpam pavadėlį, inventorių ir kimbam į darbą su savo keturkojais. Ruošiantis varžyboms ar savo malonumui užsiimant jėgos sportu, svarbiausia yra parinkti tinkamą krūvį bei pratimus, nuosekliai didinančius raumenų ištvermę. Dažnai būtent raumenų nuovargis sukelia traumas. Į išankstinio pasiruošimo programą turėtų įeiti keturi pratimų tipai: ištvermės, jėgos, lankstumo ir pusiausvyros pratimai. Apie pastaruosius pakalbėkime plačiau.

Pusiausvyros pratimams puikiai tinka įvairūs siauri bei nestabilūs paviršiai: suoliukai, buomai, spec. lentos, balancepad‘ai, gimnastikos kamuoliai. Pasikartojantys pratimai, atliekami ant tokių paviršių ne tik lavina šuns koordinacija bei pusiausvyrą, tačiau puikiai stiprina išorinius bei giliuosius raumenis, atsakingus už kūno stabilumo palaikymą, o treniruotės, į kurias įvedami ir tempimo pratimai ant nestabilių paviršių, puikiai tinka apšilimui prieš sudėtingesnes treniruotes bei reabilitacijai po traumų – patyrusiems šunims. Pradedantiesiems pusiausvyros pratimai – rimtas išbandymas, tad pradėti reikia po truputį, prieš tai padarius trumpą apšilimą ant žemės. Tai gali būti nusilenkimai, pasistiebimai, sukiniai ir pan. Pradedama nuo paprastų pratimų, tokių, kaip sėdėjimas, gulėjimas, stovėjimas ant kamuolio. Sudėtingesni pratimai ant kamuolio atliekami tik tada, kai šuo juos nesunkiai padaro ant žemės ir, jei pratimas statinis (pvz. „tarnauk“), išlaiko stabilią ir taisyklingą pozą pakankamai ilgą laiko tarpą.

Neverta pamiršti ir kitų privalumų – tokia mankšta paremta pozityvios dresūros metodais bei aktyviu apdovanojimu, tad stiprina ir ryšį tarp jūsų bei jūsų augintinio. Aktyviems, choleriškiems šunims tokie pratimai padeda ugdyti susikoncentravimą į atliekamą procesą bei šeimininką. Šunys noriai atlieka pratimus ir greitai mokosi.

Pakalbėkime plačiau apie pratimus ant gimnastikos kamuolio, kuriuos taip pamėgo STIPRŪS ŠUNYS keturkojai.

Pratimų įvairovė

Gimnastikos kamuolį galima įvairiai pritaikyti kasdieniuose užsiėmimuose su šunimi: mokant ridenti kamuolį, atmušti jį ir t.t. Taip pat su kamuolio pagalba galima mokyti šunį bendrojo paklusnumo komandų – šuo lengviau išmoksta atlikti komandas didinant atstumą tarp šuns ir šeimininko, nes greit supranta, kad svarbu ne sekti paskui šeimininką, o atlikti reikiamus veiksmus, taip pat pasitelkiant kamuolį į pagalbą šunį išmokyti komandos „gulėt“ yra kur kas lengviau, nei tai darant įprastais būdais – stabiliausiai šuo ant kamuolio jaučiasi būtent atsigulęs, tad atlieka šį veiksmą su didžiuliu malonumu, o „surišus“ jį su žodine komanda ir/arba gestu nesudėtinga įgytas žinias perkelti ant žemės. Visgi svarbiausią vaidmenį gimnastikos kamuolys vaidina atliekant balanso ir tempimo pratimus šuniui dalinai arba visom kojomis užlipus ant kamuolio. Ir visų smagiausia yra tai, kad šiuos pratimus galima atlikti kartu su šunimi, derinant savo atliekamus fizinius pratimus su pratimais, kuriuos atlieka jūsų šuo.

Kamuoliai

Jų yra skirtingų dydžių bei formų: apvalūs, pupelės, spurgos formos arba pusapskritimiai, su plokščiu pagrindu, stabiliai stovinčiu ant žemės. Kuo didesnis jūsų šuo, tuo didesnio kamuolio jam reikia. Nors pupelės/riešuto formos kamuolį yra sudėtinga įtvirtinti, jis užima daugiau vietos, juos sunkiau pritaikyti platesniai pratimų įvairovei, tokie kamuoliai yra ilgesni, tad šuo turi daugiau vietos stovėdamas, gali visiškai ištiesti nugarą taip sumažinant apkrovą stuburui. Pusapskritimiai kamuoliai patogūs, nes nereikia sukti galvos dėl jų stabilumo, tačiau jie visi yra sąlyginai maži. Apvalus kamuolys, nors ir priverčia pasukti galvą jį įtvirtinant, tačiau yra praktiškas ir plačiai pritaikomas atliekant ne tik pratimus ant jo, bet ir mokant įvairių triukų.

Balanso treniruotė. Gimnastikos kamuolys.
Balanso treniruotė. Gimnastikos kamuolys – pupelė.

Dar vienas svarbus dalykas yra kamuolio tvirtumas. Nedideliam šuniukui puikiai tiks nedidelis kamuolys iš „Senukų“, tačiau kalbant apie sunkesnius šunis, tvirtas kamuolys apsaugos jūsų augintinį nuo galimų tramų, o jus nuo finansinių nuostolių reguliariai keičiant inventorių. Nors specialiai šunims skirtų kamuolių pasirinkimas nėra didelis, o kainos nėra mažos, jie yra pagaminti iš tvirtos gumos, atsparesni nagų įbrėžimams. Taip pat nepigūs yra ir padidinto atsparumo profesionaliam sportui skirti kamuoliai, tačiau jų asortimentas tikrai platus.
Didžiausia rizika kamuolio „gyvybei“ yra momentai, kai šuo šoka ant ir nuo jo, tad prižiūrint ir neskatinant šuns greičio šių procesų metu galima smarkiai prailginti kamuolio tarnavimą. Taip pat kamuoliai jautrūs aštrioms nagų briaunoms, tad kelias diena po nagų kirpimo procedūros apsieikite be gimnatikos kamuolio, palaukite, kol nagai natūraliai apsitrins.

Įtvirtinimas

Ko gero tai svarbiausias ir daugiausiai galvos skausmo keliantis klausimas. Netinkamai įtvirtintas kamuolys didina traumų rizika, taip pat nukritęs nuo kamuolio šuo gali išsigąsti ir jums reikės papildomo laiko iš naujo pratinant šunį užlipti ant kamuolio. Įtvirtinti galima keliais būdais: atsisėdus ant žemės kojomis laikyti kamuolį, atsistojus keliu įspausti kamuolį į minkštą baldą, suspausti kamuolį keliais arba naudoti spec. laikiklius. Jie paprastai būna metaliniai arba plastikiniai ir savo išvaizda primena apverstos taburetės kojas. Dar vienas būda įtvirtinti kamuolį yra tam panaudoti kartoninę dėžę, ją papildomai sutvirtinus lipnia juosta.

Pradžia

Pradžioje šuniui kamuolys gali pasirodyti ne tik neįdomus, bet net baisus, arba atvirkščiai, šuo į jį gali reaguoti pernelyg aktyviai, bandyti jį perkąsti. Svarbiausia neskubėti, dirbti su kamuoliu pradėti tik šuniui apsipratus ir gerai jaučiantis. Skaniukų pagalba užviliojus šunį ant kamuolio nereikia tikėtis, kad visas komandas jis vykdys iš pirmo karto. Pradžioje išlaikyti lygsvarą bus sunku, kol „atsibus“ ir sustiprės tinkami raumenys. Tačiau su kiekvienu bandymu šuniui balansuoti ant nestabilaus paviršiaus bus vis lengviau. Pirmieji bandymai neturėtų tęstis ilgiau kelių minučių ir turėtų būti visiškai nesudėtingi. Pratimų trukmę ir dažnumą didinkite tolygiai.

Nepalikite šuns ant kamuolio be priežiūros, o nedirbdami su kamuoliu pasirūpinkite, kad šuo negalėtu jo pasiekti. Palikus kamuolį ant žemės įsiaudrinęs šuo gali pačiu netikėčiausiu momentu bandyti užšokti ant kamuolio, kai jis nėra tinkamai įtvirtintas ir susižeisti ar patirti traumą.

Svarbu prisiminti:

  • kamuolio dydį pasirinkite pagal šuns dydį;
  • stabiliai įtvirtinkite kamuolį, apsaugant šunį nuo galimų traumų;
  • nedirbkit su kamuoliu po nagų kirpimo procedūros;
  • krūvį didinkite tolygiai;
  • nepalikite šuns ir kamuolio be priežiūros.

Komentarai

komentarai