Kaip pasiruošti naujam varžybų sezonui

Subalansuotas fizinis krūvis ir gera kūno kondicija yra svarbi kiekvienam keturkojui, tačiau tai ypatingai svarbu šunim-atletams aktyviai užsiimantiems ar žengiantiems pirmus žingsnius sporte.

Kaip žmonių sporte žmogaus kūnas ruošiamas išlaikyti tenkantį padidintą fizinį krūvį, tokios pat taisyklės galioja ir šunų sporte.

  • Šuo su gera sportinė kondicija ženkliai mažiau rizikuoja patirti trauma nei savaitgalio karys.
  • Šuo su gera sportinė kondicija turi mažesnę tikimybę įgyti lėtines traumas ar negalavimus.
  • Šuo su gera sportinė kondicija atsistatys po krūvio greičiau, o tai leis pasiekti geresnę poilsio kokybę ir didesnį treniruočių progresą.
high jump, kondicija
High jump. Moony

Nuo ko pradėti

Prieš pradedant užsiimti bet kokios rūšies šunų sportu pirmiausia reiktų gerai ištyrinėti jį.

‌Išsiaiškinti su šiuo konkrečiu sportu susijusius aspektus: treniruočių techniką ir eigą, krūvius, tenkančius atskiroms augintinio kūno dalims, tipinius pasikartojančius judesius ir jų poveikį organizmui.

‌Turite įvertinti, ar jūsų augintis anatomiškai atitinka sportuojančiam šį sportą šuniui keliamus reikalavimus. Juk ne kiekvienas sportas tinka kiekvienam šuniui.

‌Susipažinkite su profesionalių atletų šeimininkais, pabendraukite su jais varžybų metu, paklausinėkite, kaip jie ruošia savo augintinius konkrečiai sporto rūšiai.

Visa tai padės jums susidaryti nuomonę, ar dominanti sporto rūšis tikrai tinka jūsų keturkojui.

Kaip paruošti savo keturkojį atletą naujam varžybų sezonui

Naujas sezonas įprastai prasideda nuo pilnos veterinaro apžiūros.

‌Įprastai veterinarinės apžūros metu įvertinamas šuns sveikata (odos būklė, gleivinė, kondicija, bendras vaizdas) ir jo judėjimo aparato funkcija (stebima ar nėra kompensacinių judesių, ar šuo nerodo skausmo ženklų), atliekamas biocheminis kraujo tyrimas ir patikrinamas širdies darbas.

Rekomenduojama atlikti ir veislei įprastus sveikatos tyrimus – tokius kaip pečių ir klubų displazijos tyrimas, kelio girnelės tyrimas ir t.t.

‌Jei esate naujokai sporte, pasikalbėkite su savo veterinaru, papasakokite jam savo planus sporte. Paprašykite jo įvertinti šuns sveikatą arba pasiūlyti specialistus, galinčius tai atlikti.

toy hanging, kondicija
toy hanging / kabėjimo žaidimai. Harpya

Renkantis tinkamą sportą – įvertinkite savo šuns kūną

Kaip įvertinama šuns kondicija

Įvertinkite šuns svorį ir atsikratykite antsvorio. Nepaslaptis, kad sportuojantys šunys įprastai būna liesesni už vadinamuosius „sofinius“ augintinius. Taip yra todėl, kad liesas kūno sudėjimas leidžia saugiau užsiimti norimu sportu.

Įprastai šuns kondicija vertinama keliais būdas. Vienas iš jų – vizualinis. Šuns būklė vertinama 5 arba 9 balų sistemoje. Visi esate matę tas lenteles internete. Atsižvelgiant į fizinės veiklos pobūdį ir treniruočių dažnumą bei trukmę reiktų pasirinkti ir siekiamus balus.

Didelio greičio ir didelės apkrovos atraminiam aparatui (šuoliai, posūkiai, staigus greičio keitimas) reikalaujančios veikloms įprastai renkamasi labai liesa ar liesa kūno kondicija (3 balai/9).

Tokio didelio greičio nereikalaujančiai bet reikalaujačiai didžiulės ištvermės (ilgų distancijų įveikimas, kai šuo be pertraukų ir poilsio dirba ilgą laiką ir nėra galimybės atstatyti jo jėgas) paprastai pasirenkama nebetokia liesa (4balai/9) kondicija.

Bet kuriuo atveju sportuojančio geros kondicijos šuns įmitimas visada bus žemiau vadinamojo „aukso viduriuko“ – „idealaus svorio“ balų. Pastarasis „idealas“ taikomas papildomo fizinio krūvio nepatiriantiems augintiniams.

Treniruočių metu kondicionuoti šunys patiria mažiau traumų , o jei susižeidžia, paprastai sužeidimai būna silpnesni. Tvirti raumenys ir raiščiai laiko sąnarius ir kaulus vietoje, o gera kraujotaka aprūpina organizmą deguonimi ir maistinėmis medžiagomis, tad pažeistos vietos gyja greičiau, organizmas atsistato per trumpesnį laiką, augintiniai būna geresnės nuotaikos, greičiau susidoroja su užduotimis stresinėse situacijose.

Prieš pradėdami sportuoti įsitikinkite, kad jūsų augintinis neturi nereikalingo antsvorio: mitybos plano koregavimas ir prailginti pasivaikščiojimai gali tapti puikia įžanga į norimą sportą.

kondicija
Track mill treniruotė. Blossom.

Atraminio aparato patiriamos apkrovos vertinimas

Įvertinkit šuns organizmo atraminio aparato patiriamą apkrovą aktyvios fizinės veiklos metu (šuoliai/nusileidimai, posūkiai, staigus greičio kitimas). Tai padaryti galima apskaičiuojant jo SVORIO (kg) ir AUKŠČIO (cm) santykį. Skaičiuoklė jau greitai bus čia

Kai S:A santykis daugiau nei 0,7 – atraminis aparatas fizinės veiklos metu apkraunamas labai stipriai. Tokiam augintiniui pavojinga daryti daugelį dalykų ir jis turėtų būti treniruojamas labai atsargiai. Tokio augintinio atraminis aparatas fizinės veiklos metu patiria ženkliai didesnį krūvį nei toje pačioje veikloje augintinių su mažesniu santykiu. Kai S:A santykis viršija 0,7 reiktų vengti didelio ar net vidutinio aktyvumo sporto šakų (su šuoliais, greitėjimais ir sustojimais bei krypties keitimais) ir rinktis mažo aktyvumo sportą (pvz. svorio tempimas)

Kai S:A santykis yra 0,45-0,7, patariama atsižvelgti į konkretaus sporto specifiką ir žinoma tai, kurioje imties dalyje yra jūsų augintinis, arčiau 0,45 (tika vidutinio aktyvumo veiklos) ar labiau prie 0,7 (reiktų rinktis mažesnio aktyvumo veiklas).
Treniruočių metu reiktų dirbti ant neslidžių paviršių ir dirbti taip, kad kartojamų judesių poveikis kaulams ir mikštiesiems audiniams būtų kuo mažesnis. Renkantis sporto šaką reiktų vengti tokių, kurių treniravimas iš esmės susideda iš nuolat kartojamų tipinių judesių sukuriančių pasikartojančią apkrovą toms pačioms kūno dalim (pvz: ilgos trasos įveikimas šokant per kliūtis)

Ilgiausiai ir saugiausiai sportuoti gali šunys, kurių S:A yra mažiau nei 0,45.

Sumažinus šuns kūno svorį vos keliais pertekliniais kilogramais galima neįtikėtinai padidinti jo darbo trukmę, sumažinti traumų riziką ir ilgalaikėje perspektyvoje prailginti sportinę karjerą.

svorio tempimas
Svorio tempimas. Ais

Tinkamam kūnui – tinkamas sportas

Tad renkantis tinkamiausia sporto rūšį ir sudarydami treniruočių planą turime įvertinti bent du kriterijus: mūsų augintinio kondicija balais (5balėje ar 9balėje sistemoje) ir mūsų augintinio S:A santykį.

Jei kondicija gera, šuo liesas, bet S:A didokas, taip tikriausiai yra dėl anatominės šuns sandaros (šuo tikriausiai stambių kaulų, kresnokas), tad atsižvelgdami į tai renkamės ne tokias aktyvias ar net visiškai mažo aktyvumo sporto šakas tausojančias mūsų šuns sveikatą. Vengiame sporto su pasikartojančiais netipiniais judesiais, tokių kaip pasikartojantys šuoliai su nusileidimais, staigūs posūkiai viena kryptimi, staigus greitėjimas ar lėtėjiams ar labai ilgas darbas dideliam greityje reikalaujantis didelės kūno ir kraujotakos sistemos ištvermės.

Jei S:A santykis neblogas, bet kondicijos balai didoki, šuns paruošimą sportui pradedame nuo nereikalingų kilogramų atsikratymo. Tai padaryti lengviausia peržiurint mitybos ir treniruočių planus. 10-15 proc sumažinus maisto normos kaloringuma ir prailginus vakarinį pasivaikščiojimą pusvalandžiu nereikalingi susikaupę riebaliukai ištirps nejučiomis. Nesistenkite numesti svorio per greitai – tai turės neigiamą poveikį šuns darbingumui ir atsistatymui treniruočių ir varžybų metu.

Rinkitės sportą pagal augintinio kūno galimybes ir judviejų pomėgius bei norus. Geriausi rezultatai pasiekiami toje sporto srityje, kuria labiausiai mėgaujatės jūsų ir jūsų augintinis.

Komentarai

komentarai