Reabilitacijos pagrindai

Mintis reabilitaciją taikyti gyvūnams rimčiau vystytis pradėjo JAV nuo 1990 m. Augantys savininkų lūkesčiai padidino susidomėjimą fiozioterapija ir reabilitacija – ypač šunų. Rezultatai, matomi po intensyvių pooperacinių reabilitacijų, paskatino daugelį veterinarų persvarstyti pacientų valdymo strategijas, tad pooperacinė reabilitacija veterinarinėje praktikoje tapo įprasta ir dažna.

Varžybose dalyvaujančių šunų savininkai paprastai tikisi greito ir pilno atsigavimo po ortopedinių traumų. Reabilitacija paciento atsigavimą pagerina. Aktyviems traumą patyrusiems šunims rekomenduojamas ne narvo režimas – jiems reikia išlieti energiją, palengvinti grįžimą į varžybinę būklę. Dėl to reabilitacijos programa apima visus gydymo būdus – ledo ir karščio terapiją, lazerio terapiją, ultragarsą, terapinius pratimus, hidroterapiją ir t.t

Nors ir laikomasi tų pačių reabilitacijos principų, sportuojančių šunų protokolai gali būti spartesni.  Sportinių šunų reabilitacija gali būti pagreitinta panašiai kaip ir žmonių sportininkų, kurie stengiasi kuo greičiau grįžti į sportą kai tai būna pakankamai saugu. Negalima šuns sportan grąžinti tik todėl, kad jis nebešlubuoja – būtinas progresas.

 Gijimo procesas

Gijimo ir atsigavimo trukmė priklauso nuo paciento amžiaus, sužalojimo sunkimo ir specifinių audinių pažeidimo. Gyjant odai, kolagenas po 21 dienos atgauna 20 proc. stiprumo, po 1 metų – 70 proc. Raumenims prireikia daugiau kaip 6 savaičių pakankamam jėgos atgavimui. Gyjančios sausgyslės po 6 savaičių įgyja 56 proc. atsparumą tempimui, o po 1 metų – 79 proc. Metų bėgyje raiščiai tepasiekia 50 – 70 proc. buvusio stiprumo. Pašalinus išorinių skeletą fiksuojančių prietaisų poveikį, kaulas gyja 5 – 15 savaičių .

Šunys, kurie iki traumos buvo gerai kondicionuoti, paprastai sveiksta žymiai greičiau negu blogos fizinės formos gyvūnai, iš dalies dėl to, kad stipresni treniruotų šunų raumenys palaiko sužalotus sąnarius. Be to, jų audiniai stipresni, tad raumenų ir skeleto audinių stiprio bei standumo praradimas po traumos ir operacijos turi santykinai mažesnį poveikį.

Ūmi fazė – iškart po traumos ar operacijos, trunka 3 – 5 dienas. Jos metu reikia atsižvelgti į paciento amžių, dydi ir elgesį, operacijos tipą, tikėtiną audinių gijimo greitį ir trukmę, kokių veiksnių reikėtų vengti siekiant išvengti komplikacijų. Taip pat reikia apsvarstyti tam tikrų judesių ar raumenų susitraukimų kontraindikacijas.

Pasibaigus ūmiai uždegiminei fazei, prasideda regeneracijos (poūminė)  fazė, kurios metu daugiausia dėmesio skiriami sąnarių judesių atgavimui ir galūnių stiprinimui. Ji tęsiasi 5 – 21 d., kartais iki 15 sav. priklausomai nuo sužalojimo sunkumo ir organizmo gebėjimo išgyti. Tuo metu vis dar svarbu saugoti šunį, tačiau pratimai, priklausomai nuo paciento gebėjimų, nuolat sunkinami.

Remodeliavimo/pertvarkymo etapas (lėtinė reabilitacija) prasideda po 6 sav. ir gali trukti iki 1 metų. Ji taikosi į raumenų jėgą, raiščių ir raumenų lankstumą, sąnario mobilumo ir propriocepcijos bei neuromotorių kontrolės gerinimą. Pradedama laipsniškai grįžti į įprastas veiklas.

Rekondicionavimas pradedamas po to, kai trauma išgydyta tiek, kad šuo vėl tampa pasiruošęs pradėti sportines treniruotes. Dabar visas dėmesys kreipiamas į pažeistos srities apsaugą, tačiau sportui turi būti pasiruošęs visas kūnas, o ne tik sužalotas sąnarys ar kūno dalis. Pratimai atliekami pagal pirmaisiais reabilitacijos etapais taikytus principus, treniruojami raumenys, ŠKS bei atliekami specifiniai su sportine veikla susiję pratimai.

Komentarai

komentarai