STIPRŪS ŠUNYS garsiai apie švietimą

STIPRŪS ŠUNYS garsiai apie švietimą

Klaidinanti informacija penktokų vadovėlyje

LAIŠKAS

„Kreipiamės į Jus dėl informacijos, pateikiamos vadovėlyje:
Edvardas Baleišis, Rimvyda Dagienė, Kęstutis Grinkevičius, Alvida Lozdienė. Eureka 5. Gamtos mokslų vadovėlis. 2 d. V kl.
Minėto vadovėlio turinyje pateikiami šunų veislių aprašymai, kurie ne tik yra netikslūs ir klaidingi, bet ir kurstantys visuomenės priešiškumą bei nesantaiką. Melagingame turinyje nurodomos klaidingos konkrečios veislės – amerikiečių Stafordšyro terjerai, savybės ir paskirtis, su kuria nesutiktų jokia kinologinė organizacija.

Veislės išvaizda ar charakterio savybės yra aprašomos veislės standarte, kurį dar 1936 metais paskelbė veislės gimtosios šalies kinologinė organizacija, vėliau jo pagrindu standarto aprašus patvirtino ir kitos kinologinės organizacijos, tokios kaip Tarptautinė kinologijos federacija (FCI), kurios narė yra Lietuvos kinologų draugija (LKD), kontroliuojanti šios veislės atstovų veisimą Lietuvoje. Tai yra oficialus dokumentas, prieinamas internete.  Minėto dokumento turinys ne tik nesutampa su autoriaus pateikta informacija, bet ir ją paneigia.

Teksto autorius, kaip pats nurodė spaudoje, remdamasis netiksliais, jokio mokslinio pagrindo neturinčiais šaltiniais ir savo asmeniniu nusistatymu prie tam tikrą šunų veislių grupę, savo kurtame ir mokinių vadovėlyje publikuotame veislės parašyme nurodo ne tik klaidingą informaciją apie veislės charakterį ir elgseną, bet ir neteisingą ir visuomenę gluminančią veislės paskirtį.

Šuns paskirtis – veikla, kuria užsiima ar gali užsiimti konkretus šuo. Tarnybinis šuo dirba valstybės ar kitoje tarnyboje. Medžioklinis šuo dalyvauja medžioklėje, yra išlaikęs bandymų testus. Šuo – aklųjų vedlys yra specialia tam paruoštas ir tinkamumo testą išlaikęs šuo. Šias ir kitas šunų paskirtis sieja bendras dalykas, visi konkretūs individai turi jų veiklą patvirtinantį dokumentą arba patirtį toje srityje.

Leidinio autorius ne tik neturėdamas tinkamos kompetencijos, patirties ar išsilavinimo leidžia sau nustatyti šuns paskirtį, tačiau savo neteisingas įžvalgas pritaiko ne konkrečiam individui, o visai veislių grupei. Pagal tarptautinės kinologų federacijos (FCI) nuostatas amerikiečių Stafordšyro terjerų veislei nenumatomai jokie darbinių savybių bandymai, kurių rezultatai lemtų atranką selekcijoje, todėl toks veislės paskirties nurodymas mokinių vadovėlyje yra klaidinantis ir neatitinka realios situacijos.

Mūsų organizacija, remdamasi tokiais autoriaus pasisakymais spaudoje, kaip kad sertifikuotų kaniterapijoje naudojamų šunų prilyginimas cirke naudojamiems gyvūnams, abejoja jo kompetencija vertinti ir sisteminti informaciją apie šunų veisles. Reiktų paminėti ir tai, kad teksto autoriaus „priklijuota“ šunų paskirtis yra prieštaraujanti mūsų šalyje galiojančiam gyvūnų gerovės įstatymui. Tad tokios klaidingos informacijos viešinimas tampa visuomenės nesantaikos kurstymu ir skatinimu pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymų bazėje numatytas visuomenės elgesio normas.

Tokia autoriaus pateikta klaidinanti informacija gali neigiamai paveikti vaikus – paskatinti nepagrįstą baimę tam tikrų veislių atžvilgiu, tuo pačiu sudarant realybės neatitinkantį įspūdi, kad kitoms veislėms priklausantys individai negali kelti grėsmės. Tai prieštarauja esminiams saugaus elgesio su gyvūnais principams.

Reikalaujame kuo skubiau pakeisti informaciją leidinyje ir viešai paskelbti informacijos paneigimą. Prašome informuoti mus apie priimtus sprendimus ir proceso eigą.“

PRISIDĖKITE

Šis tekstas VšĮ STIPRŪS ŠUNYS vardu išsiųstas gamtos mokslų vadovėlio Eureka 5 leidyklai Briedis, Švietimo ir mokslų ministrei, Bendrojo ugdymo departamentui, Švietimo kokybės departamentui, Švietimo aprūpinimo centrui, Ugdymo plėtotės centrui, Lietuvos kinologų draugijai bei Lietuvos terjerų mėgėjų klubui.

Taip pat kviečiame kitas organizacijas bei asmenis prisijungti prie šio turinio platinimo bei išsakyti savo nuomonę šiuo klausimu institucijoms, atsakingoms už švietimo kokybę ir kontrolę.
Kopijuokite ir siųskite šio laiško santrauka, pateiktą žemiau šiais el. paštais.

leidykla „Briedis“ :
info@briedis.lt

Švietimo ir mokslų ministrė:
ministre@ssm.lt

Bendrojo ugdymo departamentas:
zydrone.zukauskaite-kaspariene@smm.lt

Švietimo kokybės departamentas:
aidas.aldakauskas@smm.lt

Švietimo aprūpinimo centras:
sac@sac.smm.lt

Ugdymo plėtotės centras:
info@upc.smm.lt

Santrumpa:

„Kreipiamės į Jus dėl informacijos, pateikiamos vadovėlyje:

Edvardas Baleišis, Rimvyda Dagienė, Kęstutis Grinkevičius, Alvida Lozdienė. Eureka 5. Gamtos mokslų vadovėlis. 2 d. V kl.
Minėto vadovėlio turinyje pateikiami šunų veislių aprašymai, kurie ne tik yra netikslūs ir klaidingi, bet ir kurstantys visuomenės priešiškumą bei nesantaiką. Melagingame turinyje nurodomos klaidingos konkrečios veislės – amerikiečių Stafordšyro terjerai, savybės ir paskirtis.

Remdamasi tokiais autoriaus pasisakymais spaudoje, kaip kad sertifikuotų kaniterapijoje naudojamų šunų prilyginimas cirke naudojamiems gyvūnams, abejoja jo kompetencija vertinti ir sisteminti informaciją apie šunų veisles. Reiktų paminėti ir tai, kad teksto autoriaus „priklijuota“ šunų paskirtis yra prieštaraujanti mūsų šalyje galiojančiam gyvūnų gerovės įstatymui. Tad tokios klaidingos informacijos viešinimas tampa visuomenės nesantaikos kurstymu ir skatinimu pažeisti Lietuvos Respublikos įstatymų bazėje numatytas visuomenės elgesio normas. Tokia autoriaus pateikta klaidinanti informacija gali neigiamai paveikti vaikus – paskatinti nepagrįstą baimę tam tikrų veislių atžvilgiu, tuo pačiu sudarant realybės neatitinkantį įspūdi, kad kitoms veislėms priklausantys individai negali kelti grėsmės. Tai prieštarauja esminiams saugaus elgesio su gyvūnais principams.

Reikalaujame kuo skubiau pakeisti informaciją leidinyje ir viešai paskelbti informacijos paneigimą. “

Kartu mes galime daugiau – kartu mes nieko nebijom.
VšĮ STIPRŪS ŠUNYS komanda

Amerikiečių Stafordšyro terjeras

Komentarai

komentarai