Šunų terapinių pratimų rengimo pagrindai

Terapiniai pratimai – tai aktyvi reabilitacijos technika, kurioje naudojamas natūralus šuns gebėjimas atlikti veiksmus. Šie pratimai naudingi ir po operacijos sveikstantiems pacientams, ir gerinant osteoartrtitu sergančiųjų būklę, ir įtraukiant juos į elitinių sportininkų kondicionavimo programą, ir siekiant sumažinti traumų riziką ateityje. Terapinių pratimų programos skirtos popriocepcijai ir pusiausvyrai gerinti, raumenims stiprinti, ištvermei vystyti, eisenos mokymui, sąnarių judesių gerinimui. Pratimai tinka ir stiprinant žmogaus bei šuns ryšį. Pratimų lygis skiriasi priklausomai nuo šuns fizinės būklės. Kiekvienas atvejis yra unikalus dėl ligos eigos, traumos tipo, paciento jautrumo ir temperamento, šeimininko nusiteikimo ir reikiamos funkcijos atkūrimo lygio. Pvz., kariuomenėje ar policijoje dirbantis aviganis turės pasiekti aukštesnį lygį, negu namų augintinis .

Siekiant optimalios sveikatos, visi sveiki šunys, įskaitant ir dalyvaujančius varžybose, turi reguliariai sportuoti. Netgi parodiniams šunims siekiant sėkmingų pasirodymų ringuose reikia nuolatinių kontroliuojamų pratimų. Fizinė veikla naudinga šunų emocinei sveikatai. Tai ypač pasakytina apie senyvus šunis, kuriems kasdieniai švelnūs pratimai padeda užkirsti kelią atrofijai.

Nors plačiausiai terapiniai pratimai taikomi ortopedinėmis ar neurologinėmis ligomis sergantiems šunims, jie rekomenduojami ir tiems, kuriems nepasireiškia akivaizdūs raumenų ir kaulų sistemos sutrikimai. Tai gyvūnai, kurių raumenų skeleto sistemos bėdos neturi rimtos klinikinės išraiškos.

Terapiniai pratimai gali būti naudojami konkretiems sutrikimams spręsti. Siekdamas išlaikyti paciento motyvaciją, terapeutas renkasi iš didelės pratimų, aplinkos ir įrangos įvairovės. Progresas priklauso nuo paciento atsaką į kiekvieną užsiėmimų sesiją. Reabilituojamam pacientui baigus terapinių pratimų programą, jis pereina į rekondicionavimo ir kondicionavimo etapus.

Terapiniai pratimai orientuojasi į propriocepciją ir pusiausvyrą, svorio perkėlimą, raumenų stiprinimą, įprastos laikysenos (pozicijos) atnaujinimą, ištvermę ir eisenos treniruotes. Propriocepsijos ir pusiausvyros darbas svarbus šuniukams, sportininkams ir pacientams, kuriems sutrikusi neurologija. Svorio perkėlimo treniruotės naudojamos po traumų ar operacijų, iš pradžių mokant pacientą naudotis sužeista galūne, o vėliau skatinant jos „veikimą“ kasdieniame gyvenime. Balanso treniruočių tikslas – dirbti su balansu ir skatinti izometrinius raumenų susitraukimus .

Raumenų stiprinimo pratimų metu dėmesys sutelkiamas į atskirą galūnę, raumenį ar kūno vietą, šie pratimai padidina raumenų skaidulų skaičių ir raumenų vieneto skerspjūvio plotą. Ištvermės veikla gerina raumenų oksidacinį pajėgumą, kas sumažina gyvūno nuovargį. Laikysenos lavinimas skirtas statinėms pozicijoms – sėdėti, stovėti. Eisenos mokymas nukreiptas į pacientą, kuris tinkamai nenaudoja vienos ar kelių galūnių ar kuriam išsivystė nenormalus aliūras.

Terapinės programos tikslai skirsis priklausomai nuo to, kam jie taikomi. Pvz., neurologine liga sergančiam šuniui propriocepcijos tikslas – sumažinti ataksiją, o būsimam sportininkui tai būdas gerinti kūno suvokimą. Paprastai reabilitacijos pacientams terapinių pratimų programos siekia sužeistos ar disfunkcinės galūnės lygį grąžinti į panašų į nepažeistos. Terapinės pratimų programos projektuojamos taip, kad būtų stiprinami visi susiję audiniai, bet ne per sparčiai, kad nekiltų komplikacijų ar sužalojimų.

Pratimų terapijos programa pradedama nuo trumpų, nedidelio poveikio pratimų ir progresuoja į ilgesnius bei intensyvesnius. Pratimuose turėtų būti bent vienas pratimas iš kiekvienos sekcijos: jėgos, ištvermės, judesių diapazono, balanso.

Programos apima 5 kintamuosius: dažnumą, intensyvumą, trukmę, aplinką ir poveikį. Dirbantysis turi gerai išmanyti programas, ypač užsiimant su šunimi namuose.

Darbų dažnumas – kasdien, kelis kartus per dieną ar per savaitę;

Greitis/intensyvumas – pakartojimų atlikimo greitis;

Darbo trukmė – laikas, nueitas atstumas;

Aplinka – reljefas, pagrindas;

Poveikis – be poveikio, nedidelis, didelis.

Paciento treniruotės efektyvumas neturėtų būti matuojamas jo nuovargiu – dėmesį reikia sutelkti į judesių kokybę. Pervargimas gali sukelti pertreniravimą, su pratimais susijusį skausmą ir didesnes traumas.

Komentarai

komentarai