Triukai padeda ir sveikti, ir mokytis

Triukai padeda ir sveikti, ir mokytis

Kaip triukai padeda?

Kodėl svarbu tinkamu metu prajuokinti ir nustebinti ir taip padėti mokytis – arba sveikti, žiūrint, ko siekiama. Kad suvoktume, kaip triukai padeda mokytis arba sveikti, reikia suprasti, kas tuo metu vyksta smegenyse – būtent joms turime būti dėkingi už viską, ko išmokstame. Mokymasis ir sveikimas – šie du dalykai gali pasirodyti visai nesusiję. Tačiau tai – klaidingas įspūdis.

Nesvarbu, ar mokomės abėcėlės, ar naują šokio žingsnelį, ar mankštos pratimą – visais atvejais mūsų smegenyse vyksta panašūs procesai. Vaizdžiai kalbant, jose atsiranda tam tikri žemėlapiai, leidžiantys vieną ar kitą veiksmą atlikti vis geriau. Būtent šių žemėlapių dėka ir veikia reabilitacija – nora budulis triukaisveikatos ar funkcijos gerinimas. O kaniterapija, didele dalimi, ir yra reabilitacinio pobūdžio užsiėmimai. Tokių užsiėmimų metu mokomasi sveikam žmogui „savaime suprantamų“ dalykų – ištarti žodį ar garsą, atlikti judesį, bendrauti, sutelkti dėmesį, pažinti daiktus, spalvas ar formas ir t.t.

Mokymosi procesas

Anksčiau buvo manoma, kad bet koks mokymosi procesas – dalykas rimtas, reikalaujantis surauktų antakių ir solidžios veido išraiškos. Manyta, kad bet kokios linksmybės blaško dėmesį, trukdo susikaupti – daug kur ši nuomonė ir dabar pakankamai tvirtai įsišaknijusi. Tačiau yra viena paprasta ir visiems žinoma tiesa – atlygis už pastangas turi džiuginti. O jei kalbame apie vaikus ar žmones su negalia – atlygis turi ne tik džiuginti, bet ir pakankamai greitai pasiekti adresatą, kad nedingtų motyvacija. Netikėto ir smagaus atlygio principas naudojamas daugelyje šiuolaikiškų terapijos ar mokymo programų.

nora budulis triukas

Kaniterapijos seanso metu viena iš atlygio galimybių – juokingi ar netikėti triukai, kuriuos tinkamu metu gali atlikti šuo (be abejo, kada tas tinkamas metas ateis, sprendžia vedlys ar dirbantis specialistas). Netikėti ir smagūs šuns veiksmai ne tik padeda išlaikyti vaiko dėmesį, bet ir suteikia tam tikrą „atlygį“, kuris be galo svarbus tiek mokantis, tiek sveikstant. Ir štai kodėl: gavus netikėtą ir džiuginantį atlygį smegenyse išsiskiria tam tikros medžiagos – dopaminas ir acetilcholinas – padedančios sutvirtinti smegenų „žemėlapiuose“ įvykusius pokyčius, geriau atsiminti gautą informaciją. Tad nereikia bijoti, kad triukai „išblaškys dėmesį“ – priešingai, tinkamai parinkti ir „dozuoti“ triukai užsiėmimą padarys veiksmingesnį.

Beje, atlygio efektas – ne vienintelis triukų privalumas. Jie gali išties daug: padėti užmegzti kontaktą, sušvelninti atsiradusią įtampą. Būtent triukų dėka atsiveria neribotos galimybės keisti užsiėmimo formatą. Kaip? Apie tai papasakosime kitą kartą.

Komentarai

komentarai